31. 7. 2024 / 13:03
Michal Sobek
Hrad sice žádný, ale domů máme v Jeseníku přes 1400 a bytů skoro 5000. Hezké a dostupné bydlení je jedním z důležitých atributů života ve městě a je také tématem druhého dílu seriálu „5 a 5 je aneb O životě v Jeseníku“.
Při tvorbě strategického plánu jsme se na bydlení ve městě ptali obyvatel Jeseníka v dotazníku i vybraných lidí ve strukturovaných rozhovorech. Bydlením se zabývala i jedna z pracovních skupin při tvorbě strategie. Sehnat pěkné bydlení za rozumné peníze podle všeho není jen tak. Máme také data o bydlení, která obrázek dokreslují. Co z toho všeho vyplývá?
Podle 54,1 % respondentů dotazníkového šetření při tvorbě strategického plánu není možné v Jeseníku najít kvalitní bydlení za přiměřenou cenu.
Opakuje se názor, že nabídka realitních kanceláří je sice široká, ale ceny nejsou přiměřené – že bydlení 3+1 v Jeseníku může vyjít stejně draze jako třeba v Olomouci.
Administrativní překážky, zkostnatělost a složitost sytému v oblasti bytové výstavby jsou často zmiňovány jako důvody, které odrazují developery. Kdo nemůže stavět v Jeseníku a chce zůstat na Jesenicku, často se z města stěhuje do okolních obcí, které stavebními parcelami disponují.
Ve městě za posledních 10 let přibývá v průměru 21 bytů ročně, což znamená v průměru přibližně 1,9 bytů na tisíc obyvatel ročně, což je dlouhodobě i každoročně pod průměrem intenzity bytové výstavby v ČR.
Město vlastní pouze 2 % z celkového počtu obydlených bytů ve městě, a má tak omezené možnosti něco měnit. Ještě v roce 2006 bylo ve vlastnictví města 500 bytů, v roce 2017 to bylo 118 bytů, nyní jde o 96 bytů.
Jeseník nabízí čtvrté nejlevnější nájemní bydlení mezi 70 českými městy (zdroj: Deník Data a Deloitte Rent Index, 2023). Průměrná cena za 1 m² nájemního bydlení v Jeseníku je 176 Kč – pro srovnání je průměr v ČR 293 Kč, v Ostravě se jedná o 206 Kč a v Olomouci o 247 Kč za 1 m².
Pro kontext je nutné zmínit, že lidí v Jeseníku ubývá. Za posledních 10 let se počet obyvatel města snížil o 960 na 10 619 (-8,3 %)
Nemusí být tak zle, jak se na první pohled může zdát. Město se bydlením intenzivně zabývá.
V plánu je vybudování technické infrastruktury pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Kalvodova, postupná revitalizace sídliště Pod Chlumem a také vybudování bytového domu v Dukelské ulici (40-50 bytových jednotek). Město také připravuje podmínky pro výstavbu rodinných a bytových domů v lokalitě Raisova.
Dalšími místy určenými pro nové bydlení jsou například lokality ve Vodní ulici nebo v Gogolově ulici.
Možností do budoucna je i rozvoj družstevního bydlení, přestože plánovaný projekt podpory družstevního bydlení byl ukončen z důvodu odstoupení jediného uchazeče.
Odborníci se při tvorbě strategického plánu města shodli na tom, že nové výstavbě může pomoci vstřícnější přístup a jednodušší procesy ve stavebním řízení a územním plánování. Principem jakékoliv výstavby domů pro bydlení by také mělo být zahušťování v prostoru, včetně zohlednění potřeby prostor pro podnikání a komunitní život.
Neposledně je potřeba zdůraznit, že bydlení je v podstatě celorepublikový problém, málokde si pískají radostí, ceny dlouhodobě rostou. To není útěcha, jen realita všedních dní. A kdo tématu půjde naproti, bude na tom lépe.
Věděli jste, že v našich lázních jednu budovu zvanou Hrad přeci jen máme? Tento Velký léčebný dům, postavený v letech 1838-1839, byl centrem tehdejších lázní a část života v něm bydlel také Vincenz Priessnitz. Dnes v něm najdete Kongresový sál, posilovnu, restauraci nebo Hradní vinárnu. A také turisté občas mylně nazývají naši Vodní tvrz Vodním hradem. Tvrz byla v 18. století přestavěna na zámek, ale klasický hrad v Jeseníku nemáme.