Společné využití kamerových systémů pro efektivní řízení bezpečnosti v příhraničních regionech
Realizátor
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Město Jeseník, Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje, Gmina Nysa, Gmina Glucholazy
Financování
Rozpočet města, Interreg V-A Česká republika - Polsko, Státní rozpočet
Strategický plán
Kvalita života ve městě
Popis
Pět významných česko-polských aktérů včetně města Jeseník se spojilo, aby řešilo, jak sdílet data ze svých kamerových systémů. Díky projektu byl pořízen například mobilní kamerový systém na solární nabíjení pro jesenické strážníky.
V posledních letech došlo k několika významným situacím, jako například epidemie nebo zhoršené povětrnostní podmínky, kdy bylo nutné omezit pohyb osob přes hranice. To mělo zásadní vliv nejen na přeshraniční spolupráci bez možnosti fyzického setkání, zároveň se zvýšily nároky na rychlou a efektivní výměnu nezbytných informací (např. pohyb vozidel, průjezdnost komunikací, stav vodních toků nebo pohyb osob), které se nejlépe přenáší prostřednictvím kamerových záznamů nebo analytických výstupů z nich.
Cílem dva roky trvajícího projektu, do něhož se zapojilo město Jeseník, Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Krajské ředitelství police Olomouckého kraje a města Glucholazy a Nysa, proto bylo nakoupit různé kamerové vybavení a drony, a hlavně vytvořit síť potřebnou pro sdílení kamerových záznamů mezi partnery. Celá tato problematika se řešila v rámci pěti workshopů. Při nich se diskutovaly také technické, legislativní i organizační podmínky pro využití výstupů na obou stranách hranice.
Město Jeseník pořídilo mobilní kamerový systém na solární nabíjení pro městskou policii, který může být přesouván dle potřeb do míst, kde dochází k páchání přestupkové či trestné činnosti nebo využíván ke sledování situací v rámci mimořádných událostí. HZS nakoupil dron a mobilní kamery s příslušenstvím pro monitoring místa zásahu. KŘP OK nakoupilo kamerový systém pro sledování pohybu vozidel s příslušenstvím a vytvořilo společnou platformu pro sdílení z kamerových systémů.
V rámci prezentačních dnů byly partnerům projektu představeny zakoupené předměty a následně proběhlo dvoudenní cvičení HRANICE 2023, kde se zakoupené předměty mohly otestovat. Výsledky projektu byly představeny na závěrečné konferenci v Priessnitzových lázních ve čtvrtek 23. března 2023.
Projekt č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002851 "Společné využití kamerových systémů pro efektivní řízení bezpečnosti v příhraničních regionech /Wspólne wykorzystanie systemów kamer do efektywnego zarządzania bezpieczeństwem w regionach" je spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím programu Interreg V-A Česká republika – Polsko